Pazarlama Yolunda : Yeni başlayanlara küçük öneriler

Ağustos 19, 2013  |  GENEL

Pazarlama yolunda ilerlemeye mi karar verdiniz? Gönlünüzü bu alana mı kaptırdınız? Artık entegre iletişim, strateji, planlama vazgeçilmezlerinizden mi? Sponsorlaştırdıklarımızdan mısınız yoksa etkinleştiremediklerimizden misiniz?
Pazarlamayı kariyerinde hem basamak hem de zirve olarak görenlerden misiniz?

Bu yolda ilerlerken başkalarının takıldığı taşlara takılmadan, bu sektöre bir taş eklemek mi hayaliniz? Siz de “bizden”siniz.

İşte yolunuzu açmaya yarayacak küçük öneriler :

1- Ne yapın ne edin işinizi çok çok çok sevin. Masanıza otururken kalbinizi de mutlaka yanınıza alın. Bu iş “kalp” de sizinle gelmeden hiç olmuyor.

2- Önemseyin…. İşiniz, kurumunuz, pozisyonunun, ünvanınız ne olursa olsun önemseyin… Her bilgiyi, her gözlemi, her fikri aklınızın bir köşesinde saklı tutun.

3- Altı duyunuzla birden çalışın. 6. Duyunuza siz karar verin… Pazarı koklamak, hedef kitleye dokunmak, rekabeti görmek, bütçeyi işitmek, başarıyı tatmak artık hiç yetmiyor.

4- Bilgece fikir sahibi olun. Bilgi sahibi olmadan fikir ileri sürmek yerine araştırın, okuyun, arayın. Gelişime açık olun, gözlemleyin, paylaşın. Temsil ettiğiniz marka/ürün/hizmet ne ise onu yaşayın, anlayın, içselleştirin.

5- İçgörü, öngörü ve yöngörünüzü kullanın. Önyargılarınıza yenik düşmeyin! Şirketinizi, sektörünüzü, dünyayı iyi tanıyın. Yönlendirin, şekillendirin.

6- Tekrarlardan kaçının; tutarlılıktan asla! Ritüeller ve klişelerle dolu bir mesleğiniz olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Torunlarınıza anlatacak farklı hikayeleriniz olmalı.

7- Basamaklara ve dönüşlere dikkat edin! Etiketli değil, “etik” yöneticilerden olun. Çalışma arkadaşlarınıza, iş ortaklarınıza, ajanslarınıza saygı ve sevgi gösterin. Basamakları çıkarken de inerken de; keskin virajlara girerken de düz yolda hızla giderken de herkese saygıyla yaklaşın ve içten sevgi gösterin.

8- Dengeyi kaçırmayın! 7/24 bir çalışma tarzı artık hayatınızda ama belli dönemlerde arınmak için kendinize fırsatlar yaratın. Tazelenmek, farklı bakış yakalayabilmek şişmiş kalp, dolu dimağ ve uğuldayan kulaklara birebir….


Yorum yazın

Comment moderation is enabled, no need to resubmit any comments posted.