Yaşam Döngüsü (Life Cycle) matematiksel mi, yoksa?

Ekim 27, 2013  |  GENEL

Katlar, artılar, eksilenler, çıkanlar…. Matematiksel bir yaklaşımda yaşamdan arta kalanlar… Pazarlamada ürüne biçilen ömürler, değerler… Ortalamalar…

Sen 8 yaşındayken bir kardeşin olur… O bir yaşına gelir, sen de 9… Dile kolay kardeşinden tam 9 kat büyüksündür…..Kat kat üstün, bilensindir, yapabilensindir.. Sen büyürken o da hızla büyümeye devam eder… Henüz 2 yaşına bile gelse artık aranızdaki yaş farkı 9 kat değil sadece 2 kata gerilemiştir.

Yıllar geçer, ara hızla kapanırcasına ilerler ama paylaşımlar katlanarak artar. Bazen 3 kat yaş farkına rağmen kahkahalar yükselir (4-12) ikiniz bir aradayken, 2 kat yaş farkı olunca (8-16) didişmeler çoğalır,gürültü artar; +8’lerin sabitlenmesine yakın katlı ara kapanır benzeşmeler yaşamınızı sürükler…

Birdenbire yetişkinler oluverirsiniz… Sizlerin de çocukları olur; bu kez yaşam döngüsünde 30 kat farkla ortak paydalar çıkartmaya çalışırsınız… +30’lara giderken bu sefer; katlar daha uzun zamanda erimeye başlar…. Bu sefer 3 kat varken evde fırtınalar kopar (15-45), 2 kata düşünce didişmeler göreceli olarak azalır, anlama dönemi başlar (30-60), +30’lara ilerledikçe de kimin küçük ,kimin büyük olduğu bir matrikse dönüşüverir (50-80)… Beden eski ama ruhlar bebek beklentisindedir. Aynı ilgi, aynı şefkat, aynı sevgi için çarpar kalpler… Tıpkı ters orantının devreye girmesi gibi…. Duygular da ise değer sabittir.

Pazarlamadaki yaşam döngülerini klasik yaklaşımla üründen ayrıştırıp hayata dokundurduğumuz an sihirli bir değnek gibi hareket edeceğini görebiliriz.
Yaşları hayatımızdan çıkartıp keyfine vardığımızda da…. Nesilleri bütünleştirerek; günümüz terminolojinisnde X,Y,Z kuşak ayrımı yapmaksızın… Kalıplardan çıkarıp duyguların tadını çıkarttığımızda da….

Sizce yaşam döngüsünün matematikle bir ilgisi var mı? Yoksa?


Yorum yazın

Comment moderation is enabled, no need to resubmit any comments posted.